Mazda 3 sport vs touring

Mazda3 Zoom-Zoom

2012.02.20 22:11 kevan0317 Mazda3 Zoom-Zoom

Home of Mazda3, CX-3, CX-30, 323, and Protege. The answer is always Miata but sometimes you have to haul more than two people and a purse. Welcome to our Family.
[link]


2008.06.18 22:41 Boxing

Welcome to boxing, the official home of pro boxing on Reddit! Be respectful and come chat with us. Please read the rules before posting/commenting. boxing does not tolerate racism or intolerance of any kind. This is a place for friendly and civil debate about the greatest sport on earth.
[link]


2009.05.07 20:39 Rally

News related to all forms of rally and offroad motorsports - WRC, RallyAmerica, NASA Rally Sport, RallyCross, etc.
[link]


2023.06.09 17:17 MaddCast To all London Irish supporters on this sub

The last few days have been a bleak, nightmarish, tempest of emotion. I'm an Irishman living here in the UK and admittedly I originally moved over to work in sport with London Irish 7 years ago before realising my true stereotypical calling and got a job in construction. Yes it wasn't what I had studied for but it was a job that kept me over here and more importantly, a part of the club I fell in love with. As cut throat and demanding that professional sport can be, it was when I fell in love with the amateur side of London Irish that made me want to stay here. The people, the atmosphere and the support they give to the pros was something I'd never seen in Ireland and I was hooked. Ever since then I've been playing with the Wild Geese (1st XV) and although we went through a little wobble around COVID, we have stuck together and helped each other out in as best a way as possible.
Today at work, I was chatting to a season ticket holder of the pros and she was distraught that her childhood team was no more and she was worried about what her future as a rugby supporter in London was going to be like. Admittedly, the Wild Geese and Emeralds (Women's XV) are not the same level but we are still London Irish through and through, in fact, there are so many players involved with the pros who came through the ranks of London Irish Amateur RFC and who played with the Geese on loan when we were National 3 and National 2. More importantly we are still here doing our best to play exciting rugby, provide a place to drink with friends and give anybody that walks through our doors a feeling that Hazelwood is a home away from home.
I'm writing this because I feel its needed now more than ever; For anyone who feels like they're in a bit of limbo after the worst week imaginable, in a time when our 125 year birthday should be celebrated massively, we are left without our flagship. However, we at the amateurs will more than welcome any supporters of this great club to join us every second Saturday down at Hazelwood and keep the party going for another 125 years at least.
There might not be any more away trips to Europe, but we've got Jersey RFC away this season. The historic battlegrounds of the Stoop and the Rec can be substituted for Chobham, Farnham and Guildford away. In a time when grass roots club rugby needs support more then ever, there is still a London Irish we can all follow.
"There are no strangers here, only friends you haven't met yet"
London Irish abú
submitted by MaddCast to rugbyunion [link] [comments]


2023.06.09 17:17 Paul-Belgium 1975 Chevrolet Monza 2+2 Advertisement in Readers Digest, October 1974.

1975 Chevrolet Monza 2+2 Advertisement in Readers Digest, October 1974. submitted by Paul-Belgium to vintageads [link] [comments]


2023.06.09 17:16 Creative-Jicama-4756 fetysz czy dysforia

Mam 17 lat i nie mam typowo męskiej osobowości. Nigdy nie interesowały mnie typowo męskie tematy takie jak sport czy motoryzacja, są dla mnie nudne. Mam bardzo mocno konserwatywnych i religijnych rodziców tak, że do 12/13 lat nie wiedziałem kompletnie nic o seksualności, dowiedziałem się o tym dopiero z najgorszego źródła a mianowicie z internetu. I praktycznie od samego początku kiedy się masturbowałem od 13/14 roku życia to praktycznie zawsze wyobrażałem siebie jako kobietę. Pamiętam, że jak miałem 13 lat to z ciekawości wyszukałem w internecie czy da się zmienić płeć, i trafiłem właśnie na transeksualizm . Dosyć często mi się zdażało, że jak rodziców nie było w domu to ubierałem ubrania mojej mamy, wszelkie rzeczy powiązane z kobiecymi ubraniami, kosmetykami wywoływały u mnie podniecenie a jak zaspokoiłem swoją potrzebę, to zastanawiałem się "co ja tak właściwie robię?" i odkładałem rzeczy na swoje miejsce. Kilka razy zdażyło mi się, że kiedy patrzyłem na swoje genitalia to mi jakoś tak "zawadzały", były takie "dziwne" nie wiem jak to opisać. Podniecenie wywoływało nawet korzystanie z aplikacji która była przeznaczona dla kobiet. Pare razy mi się śniło,że byłem kobietą, jednak kiedy patrzyłem do spodni to ten efekt znikał i po prostu byłem nieszczęśliwy. Od dłuższego czasu uważam, że z racji mojej bardziej kobiecej osobowości (wrażliwy, empatyczny) lepiej by mi się żyło jakbym był kobietą. Czuję też taką jakby potrzebę przebywania w gronie koleżanek a nie kolegów, jakoś z dziewczynami znajduję więcej wspólnego, lepiej się czuję w ich toważystwie. Jednak ze względu na opinię innych osób na mój temat, mianowicie opinię typa który boi się dziewczyn i ich nie lubi trzymam się od nich z daleka, chciałbym to zmienić ale nie mam jak. I traktowałem to po prostu jak fetysz przez te 4 lata, aż jakieś pół roku temu kiedy przeglądałem jakieś stare rupiecie znalazłem sukienkę, i ukratkiem postanowiłem ją przymierzyć. Ku mojemu zdziwieniu po zaspokojeniu podniecenia nie chciałem jej zdejmować, jakoś chciałem w niej zostać. Do tej pory ja to traktowałem po prostu jako jakąś pojechaną fantazję, wprawdzie uważałem, że pewnie lepiej by mi się żyło jakbym urodził się jak kobieta i czasami zdażało mi się przy tworzeniu np. kont zaznaczzać opcję, że jestem kobietą ale nie łaczyłem tego z dysforią. Jednak od tamtej pory ten element seksualny zaczął maleć, jednak ta chęć zachowywania się jak kobieta pozostała. Miałem też stosunkowo niedawno taką sytuację, że kiedy szukałem jakiegoś nagrania do spania typu ASMR to yt w rekomendowanych wyświetlił "Male to female transformation hypnosis" ja jestem bardzo sceptczny do tego typu rzeczy, i wątpiłem w skuteczność tego typu nagrań, ale tytuł przykuł moją uwagę na tyle, że sprawdziłem. Nie wiem jak, ale ku mojemu zdziwieniu w jakiś sposób zadziałało, przez jakiś czas czułem się dziwnie, tak kobieco i mi się to podobało, potem efekt zniknął.
Nie mam zielonego pojęcia co mi jest. Nie czuję się jak kobieta, z wyjątkiem tego krotkiego epizodu i zasadniczo nie czuję się niekonfortowo, ale też w przeszłości zdażyły się ze 2/3 wyjątki. Nie czuję się źle jak ktoś używa męskiego imienia i zaimków. Mam kompletny mętlik w głowie. Oglądałem filmy o transeskualiźmie zarówno z perspektywy prawicy jak i lewicy i te perspektywy są od siebie tak odmienne, że nie wiem kto mówi prawdę. Czy to tylko tymczasowy stan, jakieś dziwne zafascynowanie kobiecością? Czy to fetysz? Czy po prostu lubię kobiece przedmioty? Czy jestem trans? Czy mam elementy tożsamości zarówno męskie jak i żeńskie? Czy to wynika z niskiej samooceny która powoduje niechęć do siebie, równierz do swojej płci? Moje zdanie zmienia się z dnia na dzień i coraz mocniej obciąża moją psyhikę. Nie mam pojęcia która wersja jest prawdziwa.
Jedno tylko wiem, że po objerzeniu stanowiska konserwatystów np. Jordana Petersona, Bena Shapiro czy po wysłuchaniu stanowiska moich rodziców wizja bycia osobą trans w obecnym społeczeństwie jest przerażająca. Nikt o tym co tu napisałem nie wie i dlatego piszę to z anonimowego konta. Do specjalisty równierz nie miałbym odwagi się zgłosić. Piszę to tu dlatego, że nie mam nikogo komu mógłbym to powiedzieć.
submitted by Creative-Jicama-4756 to TeczowaPolska [link] [comments]


2023.06.09 17:15 AutoModerator RepWeidianSneakers Member Guide and Rulebook: Read Upon Arrival and Before Posting!

Hello, and welcome to RepWeidianSneakers! Whether you’re a long-time member or someone new who just straggled in from one of the other replica subreddits, this recurring post will serve as an introduction to or reminder of the subreddit rules. This group runs in several key ways that may be different from other groups to ensure we maintain a high-quality group where well-informed replica buyers can engage in constructive conversation regarding the best batches for various shoes, batch flaws of popular and commonly purchased batches, and QC posts of new and old products alike.
Please do your best to stay up-to-date on the latest subreddit rules and cultural norms in order to make sure that your participation in the group is in accordance with how we run things here! All sub rules are visible along the side bar if on desktop, and under the "About" tab if on mobile. We appreciate your attention and diligence to subreddit policies, and hope you enjoy your time here!
The following rules will be outlined in the following ways:
 1. Most Important Rule of the Sub
 2. Post Formats (QC, Find, Help Me Find)
 3. General Subreddit/Reddit-Wide Rules
Rule #1: Sneakers from Weidian, TaoBao only
This one should be self-explanatory - QCs for shoes purchased from middlemen are not allowed on this sub. I understand that many users value the input from members in this subreddit specifically due to their reputation and credibility, but we want to keep this sub as pure to its purpose as possible. If there are specific people from whom you want input from, feel free to post in the other rep subs and tag them.
Additionally, when users ask for recommendations on where to purchase, make sure to provide links to Weidian or TaoBao stores, and not middlemen. Middlemen sell Weidian/TaoBao products at a markup for convenience - always focus on the actual product.
Rule #2: QC Post Title Guidelines: [QC] {Price in Yuan} {Batch} {Shoe Name} from {Seller Name}
When posting your QCs or Finds, use the following format: [QC] {Price in Yuan} {Batch} {Shoe Name} from {Seller Name}. Example: [QC] 400¥ FK Batch Travis Scott x Jordan 1 High OG Mocha from A GDJ Supplier
The Group Automod comments on every single post in this group with a reminder of this title format. If your title does not include each of the necessary components in the brackets above, please be proactive and repost with the correct format. If you don’t delete the post, a moderator will, and that or repeated infractions may result in a temporary ban from the group. This rule exists to ensure the group is easily searchable to help make researching batches on your own as streamlined as possible.
Rule #3: QC Posts need W2C Link:
If you are posting a QC, make sure to post the W2C link. If the listing link is dead, please post the link to the store where the shoe was purchased instead. No W2C link will result in the deletion of your post!
You are welcome to post Weidian links, TaoBao links, or links from any shipping agent except for PandaBuy, given that PandaBuy forces you to login to see the item, whereas the other agent links do not. Linking a PandaBuy link and not an alternative link will result in the deletion of your post.
Rule #4: Help Me Find Post Title Guidelines: [HELP ME FIND] {Shoe Name} + Picture of Shoe
If you are hunting for a certain pair, your post title must include the Full Shoe Name and Colorway as well as a picture of the shoe in question. If either is missing, your post will be deleted. This rule exists to reduce the number of repetitive “Help Me Find” posts, as a user will be able to search previously posted “Help Me Find” posts for the shoe they want.
Example: [HELP ME FIND] Jordan 1 High Chicago
Rule #5: Find Post Title Guidelines: [FIND] {Price in Yuan} {Batch} {Shoe Name} from {Seller Name}
Okay, so you’re on WeChat, and a seller has posted a new product. You want to be the first one to post about it on Reddit, so you rush over and make the post. Great, pat yourself on the back. Just kidding. Don’t just stop there - put some thought into the post. How does this new find compare to other products on the market? Do they have potential? You don’t have to be an expert QCer, but give your general thoughts. In short, were these worth finding? The hope is that with this general subreddit policy, it will encourage people to post high-quality finds and reduce clutter from low-tier finds that don’t add much to the group.
Rule #6: Be Respectful of One Another
Please be nice and courteous to one another. All rules of Reddiquette apply. Your membership in this subreddit is contingent upon your overall Reddit activity, not just limited to this subreddit. To put explicitly, this includes but is not limited to: harassing or disrespecting others in other subreddits, posting hate speech of any kind, or spreading misinformation. Any violation of this will result in the banning of your account and any alternate accounts you may be known to have!
Rule #7: No Cussing
In line with the previous rule, no cussing on the sub, please. Often, on the rep subs, the only time people are cussing is to insult one another, spread misinformation, or speak illy in general. For this reason, an AutoMod is in place that will regulate posts and comments on the sub. Your post/comment will be deleted and you will receive a message alerting you if this happens. Bonus: Mr. Frosty can't post or comment without some sort of explicit language, so this simple rule (and the accompanying AutoMod) keeps the sub safe
Rule #8: Support Your Statements with Evidence
Essentially, cite your source. Let's avoid being like other rep subs where people make up rumors or decide their opinions without any research or evidence.
If you comment saying a batch is the best or better than what has been posted, show us why. Link reference posts, rep vs retails, QCs, etc. Show, rather than tell, us why what you're saying is correct. If your statement is a good one, this shouldn't be difficult. As above, don't default to name calling if you can't support your statement. It is okay to have a well-informed opinion - it is not okay to have an uneducated opinion that you spread as fact.
If you run into issues with a member or members in the group that are not participating in this group norm, please tag a mod, and the situation will be handled accordingly.
Rule #9: No Seller Ads
Self-explanatory. This especially applies to lost middlemen posting their fake QCs to try to gain business. If you are a member and see this, please report the post. If a post receives enough reports, it is automatically removed and sent to the mod queue. This helps keep the group clean through community effort.
Rule #10: No WeChat Verification Posts
I understand that you may want your WeChat verified in order to communicate with sellers or see their WeChat Moments. There are other subs for WeChat Verifications though. Please do not make these posts here. Use the appropriate subs. Posts will be deleted.
Rule #11: No Memes
This group aims to be a research-focused subreddit. It prides itself on providing the most objective information possible. Please keep the memes or satire posts in other subs. This includes meme titles or captions such as "how fast do I need to walk" or "fire up the rep machines." These posts add little to no value and are often unoriginal anyway.
Any use of meme titles will result in a 14-day temp ban as previously announced, as will repeated infractions of posting other memes.
Lastly, this Group is Not Meant to Be a Direct Line to u/poncecatchemall
Please reference his guides and resources linked below for answers to most commonly asked questions. He does not read chats asking repetitive questions, and mod mail is not meant to be used to ask specifically him questions, so do not use it for that purpose.
- Poncecatchemall’s Recently Updated Beginner’s Batch Guide where I cover top batches for popular shoes.
- Poncecatchemall’s Select Weidian/TaoBao Finds: November 2022 Edition covering popular purchases with all W2C Links
- Never used an agent? Check out Poncecatchemall’s Updated Weidian, TaoBao, Agent: How-To Guide for a step-by-step guide on how to purchase reps using WeGoBuy
- How to Ask Poncecatchemall For a QC/LC please follow these instructions if you want a response.

Thank you in advance to everyone for following the sub rules and for keeping this sub a great, high-quality sub to be a part of. If there are any rule addition recommendations, we are always open to suggestions.
submitted by AutoModerator to repweidiansneakers [link] [comments]


2023.06.09 17:14 reincarnatedoldsoul Shardul Thakur has 3 consecutive fifties at the Oval

Shardul Thakur has 3 consecutive fifties at the Oval submitted by reincarnatedoldsoul to Cricket [link] [comments]


2023.06.09 17:14 AutoModerator Here’s How to Watch NBA Finals - Game 4, Miami Heat vs Denver Nuggets (Free) Live Streaming On Reddit

Heat vs Nuggets, NBA Finals - Game 4...!! Denver's up 2-1 for the Nuggets vs. Heat live stream for Game 4. Will Denver dominate or will this Nuggets vs. Heat live stream see Miami learn from its mistakes and even the series up again?. That how we enter the fourth NBA Playoffs live stream of the NBA Finals Watch Heat vs Nuggets, NBA Finals - Game 4 Live Streamig....!!
Watch Here🔴>>➡Heat vs Nuggets, NBA Finals - Game 4 Live
Watch Here🔴>>➡Heat vs Nuggets, NBA Finals - Game 4 Live
Denver's up 2-1 for the Nuggets vs. Heat live stream for Game 4. Will Denver dominate or will this Nuggets vs. Heat live stream see Miami learn from its mistakes and even the series up again?. That how we enter the fourth NBA Playoffs live stream of the NBA Finals, with Denver having seized momentum in Miami. Unlike either of the first two games, which maxed at three lead changes, Game 3 saw a more-even event with seven lead changes. Of course, Denver had a terrific third quarter, beating Miami by 9. The Heat didn't win a single quarter, only tying the first quarter. Leading the charge were Nikola Jokic (32 points, 21 rebounds, 10 assists) and Jamal Murray (34 points, 10 rebounds, 10 assists), the first teammates to ever both post a triple-double in the same game. They also beat the Heat on the boards, with 58 rebounds to Miami's 33. Not only did the Heat get dominated on the glass, they were beat on field goal shooting, with a 37% rate to the Nuggets' 51%. Caleb Martin, who was sick in Game 2, only posted 10 points. Tyler Herro (broken hand) has been ruled out from returning to help the Heat. DraftKings has the Nuggets (-140) still the favorite and the Heat (+165) the underdog — though Denver's odds are tighter and Miami's are higher than yesterday. So, betting $140 on the winning Nuggets would earn you $100, and a $100 bet on the winning Heat would net you $165. Here's everything you need to know to watch the Nuggets vs. Heat live stream online.
submitted by AutoModerator to GoSportsTv [link] [comments]


2023.06.09 17:14 Pinkboyeee Touched 8.9L/100km on a trip in my Panamera 4S (almost 27mpg)

Touched 8.9L/100km on a trip in my Panamera 4S (almost 27mpg) submitted by Pinkboyeee to Porsche [link] [comments]


2023.06.09 17:14 AutoModerator Heat vs Nuggets NBA Finals - Game 4 live [email protected]

Heat vs Nuggets, NBA Finals - Game 4...!! Denver's up 2-1 for the Nuggets vs. Heat live stream for Game 4. Will Denver dominate or will this Nuggets vs. Heat live stream see Miami learn from its mistakes and even the series up again?. That how we enter the fourth NBA Playoffs live stream of the NBA Finals Watch Heat vs Nuggets, NBA Finals - Game 4 Live Streamig....!!
Watch Here🔴>>➡Heat vs Nuggets, NBA Finals - Game 4 Live
Watch Here🔴>>➡Heat vs Nuggets, NBA Finals - Game 4 Live
Denver's up 2-1 for the Nuggets vs. Heat live stream for Game 4. Will Denver dominate or will this Nuggets vs. Heat live stream see Miami learn from its mistakes and even the series up again?. That how we enter the fourth NBA Playoffs live stream of the NBA Finals, with Denver having seized momentum in Miami. Unlike either of the first two games, which maxed at three lead changes, Game 3 saw a more-even event with seven lead changes. Of course, Denver had a terrific third quarter, beating Miami by 9. The Heat didn't win a single quarter, only tying the first quarter. Leading the charge were Nikola Jokic (32 points, 21 rebounds, 10 assists) and Jamal Murray (34 points, 10 rebounds, 10 assists), the first teammates to ever both post a triple-double in the same game. They also beat the Heat on the boards, with 58 rebounds to Miami's 33. Not only did the Heat get dominated on the glass, they were beat on field goal shooting, with a 37% rate to the Nuggets' 51%. Caleb Martin, who was sick in Game 2, only posted 10 points. Tyler Herro (broken hand) has been ruled out from returning to help the Heat. DraftKings has the Nuggets (-140) still the favorite and the Heat (+165) the underdog — though Denver's odds are tighter and Miami's are higher than yesterday. So, betting $140 on the winning Nuggets would earn you $100, and a $100 bet on the winning Heat would net you $165. Here's everything you need to know to watch the Nuggets vs. Heat live stream online.
submitted by AutoModerator to GoSportsTv [link] [comments]


2023.06.09 17:13 AutoModerator Heat vs Nuggets, NBA Finals - Game 4, Watch Live [email protected] At Home

Heat vs Nuggets, NBA Finals - Game 4...!! Denver's up 2-1 for the Nuggets vs. Heat live stream for Game 4. Will Denver dominate or will this Nuggets vs. Heat live stream see Miami learn from its mistakes and even the series up again?. That how we enter the fourth NBA Playoffs live stream of the NBA Finals Watch Heat vs Nuggets, NBA Finals - Game 4 Live Streamig....!!
Watch Here🔴>>➡Heat vs Nuggets, NBA Finals - Game 4 Live
Watch Here🔴>>➡Heat vs Nuggets, NBA Finals - Game 4 Live
Denver's up 2-1 for the Nuggets vs. Heat live stream for Game 4. Will Denver dominate or will this Nuggets vs. Heat live stream see Miami learn from its mistakes and even the series up again?. That how we enter the fourth NBA Playoffs live stream of the NBA Finals, with Denver having seized momentum in Miami. Unlike either of the first two games, which maxed at three lead changes, Game 3 saw a more-even event with seven lead changes. Of course, Denver had a terrific third quarter, beating Miami by 9. The Heat didn't win a single quarter, only tying the first quarter. Leading the charge were Nikola Jokic (32 points, 21 rebounds, 10 assists) and Jamal Murray (34 points, 10 rebounds, 10 assists), the first teammates to ever both post a triple-double in the same game. They also beat the Heat on the boards, with 58 rebounds to Miami's 33. Not only did the Heat get dominated on the glass, they were beat on field goal shooting, with a 37% rate to the Nuggets' 51%. Caleb Martin, who was sick in Game 2, only posted 10 points. Tyler Herro (broken hand) has been ruled out from returning to help the Heat. DraftKings has the Nuggets (-140) still the favorite and the Heat (+165) the underdog — though Denver's odds are tighter and Miami's are higher than yesterday. So, betting $140 on the winning Nuggets would earn you $100, and a $100 bet on the winning Heat would net you $165. Here's everything you need to know to watch the Nuggets vs. Heat live stream online.
submitted by AutoModerator to GoSportsTv [link] [comments]


2023.06.09 17:13 Dashiznit1 Highest mileage range to safely buy used

I'm looking for a manual CX5 sport and the only ones popping up for sale in my area have 140-170k miles.
I know some cars are better at handling high mileage than others (ie earlier mazda duratec engines dying around 130-160k miles, subaru engines becoming money pits at triple digit mileage, bmw electronics falling apart at triple digit mileage etc...) and I don't have any experience with the cx5 or skyactive engine, so would it be a safe bet to get one with that kind of mileage?
submitted by Dashiznit1 to CX5 [link] [comments]


2023.06.09 17:13 AutoModerator [Genkicourses.site] ✔️ Charles Miller – The Writersonal Branding Playbook ✔️ Full Course Download

[Genkicourses.site] ✔️ Charles Miller – The Writersonal Branding Playbook ✔️ Full Course Download
➡️https://www.genkicourses.site/product/charles-miller-the-writersonal-branding-playbook/⬅️
Get the course here: [Genkicourses.site] ✔️ Charles Miller – The Writersonal Branding Playbook ✔️ Full Course Download

What You Get:

Brand Identity
 • Refining it when it’s obvious
 • What to do when it’s not obvious
 • Being known for one thing
 • Adding personality
 • Adding uniqueness
 • Gearing everything around your goals
Profile Creation
 • How to write the perfect bio
 • Header and profile photos
 • Pinned tweet strategies
 • LinkedIn featured section strategies
Networking
 • How to find accounts to network with
 • Replying quantity and strategy
 • When to start DMing
 • How to DM people to sell
 • How to DM people to just be friends
 • Taking relationships off-platform
My 9-Step Universal Writing System
 • Get inspiration (tools and resources included)
 • Pick your angle / big idea
 • Research (tools and resources included)
 • Gather Assets – Photos, information, links, etc
 • Write an outline
 • Write the body – How to inform and retain interest
 • Write the conclusion – How to finish strong and sell
 • Write the hook/Intro – How to get and keep attention
 • Edit – Mindset, tools, and strategy
Content Creation
 • Creating content for your goal
 • Types of content that work
 • 48 templates that crush it over and over again
 • 21 hooks that crush it over and over again
 • The right way to use artificial intelligence
 • The infinite content playbook
 • Frequency depending on platform
 • Getting endless ideas from others, yourself, and software
 • Leveraging your personality and experiences
 • Long-form vs mid-form vs short-form
 • Balancing trust building and engagement farming
 • Twitter giveaways, quasi-giveaways + same for LinkedIn
 • How to create LinkedIn carousels
 • Differences between LinkedIn, Twitter, and IG/TikTok/Shorts
 • Repurposing to LinkedIn, Twitter, and IG/TikTok/Shorts
 • The exact process of sitting down and doing the work
 • My universal writing process applied to content
 • Examples of best in my network
Getting Seen
 • Reciprocal engagement
 • Strategic partnerships
 • Paying for promotion (how to do it right)
Offers
 • Service options
 • Product options
 • Options that are somewhere in the middle
 • Which to build at which stages
 • How to make an offer irresistible
 • Examples of best in my network
 • Bonus: My hyper-effective offer launch playbook
Sales Funnel
 • The link tree strategy
 • The full website strategy
 • Persuasive landing pages
 • Pinned tweets, pinned IG posts, and LinkedIn featured section
 • Where/how to plug links besides your profile
 • Cold outreach basics
 • Examples of best in my network
Watch Me Build A Brand
 • Identity
 • Profiles
 • Finding people to network with
 • Engaging, DMing, and partnering
 • Content creation
 • Initial offer
 • Basic funnel
 • Later offers
 • More sophisticated funnel
Putting It Together
 • Phase #1: 0 to 1,000 followers
 • Phase #2: 1,000 to 10,000 followers
 • Phase #3: 10,000 to 100,000+ followers
 • Time-blocking strategy
 • When to sell different types of offers
 • Managing expectations, staying sane, and staying persistent
Bonuses
 • 49 viral post templates to plug and play PDF
 • 21 hooks that crush it over and over again PDF
 • 175-post analysis / swipe file
 • Creator funnel analysis
 • General copywriting analysis
 • Top software tools for writers and creators
 • 50 Rules For Better Writing (100-page eBook)
 • Written 30-page personal branding summary
 • Written 30-page freelance guide
Courses proof (screenshots for example, or 1 free sample video from the course) are available upon demand, simply Contact us here
submitted by AutoModerator to Genkicourses_Com [link] [comments]


2023.06.09 17:13 LBChasewrites First trip to London

Hi everyone. I will be visiting London for 3 days in a couple of weeks. With my wife and two boys, 12 and 8 My itinerary is as follows: We arrive at 6am on Saturday and then have tickets to the London eye at 4:30 On Sunday I have tickets for Windsor castle and Monday we are doing the hop on hop off tour. I feel like I’ll have a lot of free time with this itinerary , does anyone have any suggestions for what I should do to fill our days? And any must eat places or activities. We have never been to London and want to maximize our time. Any suggestions would be appreciated! Can’t wait to be there. Thanks on advance!
submitted by LBChasewrites to uktravel [link] [comments]


2023.06.09 17:12 ChattanoogaMocsFan Considering Fireball Fastpass tickets - issues with transferring or anything else I need to know?

I live 3 hours from Nashville but am considering the fast pass tickets. I know for a fact there are some games I can't get to (also have college football season passes in a different city), but I work with lots of titans fans and have many friends that would like to go to a game, and I would be fine letting them have the tickets to games I can't get to.
However, its my understanding the tickets are not transferable? Is that true?
I would think the organization would rather have new fans sitting in my seats in hopes they may also buy a package vs the seats sitting empty. No?
The reason I am tempted with the package is that if I go to 3-4 games, I might as well get the package.
General thoughts or past experience comments are appreciated.
submitted by ChattanoogaMocsFan to Tennesseetitans [link] [comments]


2023.06.09 17:10 DreamKiwi23 Andy Roddick putting Elon Musk in his place and defending our beloved Tennis!

Andy Roddick putting Elon Musk in his place and defending our beloved Tennis! submitted by DreamKiwi23 to tennis [link] [comments]


2023.06.09 17:09 Leokem Can't play online for days, only get Communication errors, even when trying to buy Fighter coins!

I'm getting a bit desperate at this point, since 06/06 I'm unable to join any online matches in any online mode (ranked, casual, custom rooms, game hub matches on cabinets - I can join the game hub rooms).
World Tour, Story, and other offline modes work fine and I have no issues logging into the game.

I get different error codes depending on what I'm trying to do, but they are all communication errors:
50200-20605 - Communication error when joining Battle Hub Cabinet Match or Casual Match
50708-10005 R3152-0-0 - Communication error after getting error 50200-20605 and trying to join the queue again.
50200-21015 - Communication error when trying to buy Fighter Coins in the in-game store
50200-21002 - Tried 5-bar, no crossplay casual matchmaking, also communication error
50200-21018 - Got this error after 50708-10005, also displaying "A Communication error has occurred."
50301-30001 - Random

Tried the following, without any success:
- Restarting the game and my PC
- Changing from wired to wireless connection
- Changing DNS settings (to Google's 8.8.8.8 / 8.8.4.4 or Cloudflare's 1.1.1.1 / 1.0.0.1)
- Using a VPN to other regions (USA and others)
- Using a 5G Mobile connection to play
- Opening the following ports on my router:
TCP ports: 80, 443, 20002, 30840, 30850, 30870
UDP ports: 30840-30859, 30870-30879
- Adding StreetFighter6.exe to the exceptions list of my Antivirus (Malwarebytes) and disabling Malwarebytes altogether
- Disabling Windows firewall
- Watching replays to "remove" this issue from my account
- Checking the Integrity of game files on Steam
- Reinstalling the Game
- Adding admin rights to both Steam and StreetFighter6.exe
- Formatted my PC
- Checked my Steam accounts for any type of VAC bans (have none)
(Hope that this helps someone, as this is pretty much all troubleshooting you can do that I found on the internet over the past few days.)

I also contacted Capcom 3 times in the past few days, but haven't heard back.

Was really excited to play Street Fighter 6 again, since Beta and the game release I had zero issues, and now that it started, it won't go away, tried to be matched over 100 times and it always gives me errors right after a few seconds or goes to the "Here comes a new Challenger" screen and fade into black screen to load the match and shows the "A Communication Error has occurred" error again.

Pls help :(

Thank you!
submitted by Leokem to StreetFighter [link] [comments]


2023.06.09 17:08 Dependent-Clerk8754 Advice on different driving modes, IVT and one other question?

Just bought a 2020 Kia Forte FE
 1. Any issues with keeping it in smart mode, or should I keep it in normal? It has plenty of takeoff for me to not select sport.
 2. For the FE, the IVT is optional not standard. The dealer said I had the same engine as the LXS which has standard IVT. I’ve looked on the internet a little but cannot find where I can verify if I have the IVT. I assume it has to do with the different driving modes I mentioned above, but my last car was over 15 years old and didn’t have a variation of CVT.
 3. There were no recalls on the vehicle history so I assume the vehicle has the security patch concerning the renown theft problem? Any advice there? Any other advice?
Thank you.
submitted by Dependent-Clerk8754 to kia [link] [comments]


2023.06.09 17:08 violetttxox Associate Discount

So… officially… what are the rules to it? I know 35% off wawa items, 50% off fit to fly, our employee price items, free shortie per shift, yada yada- and can be used 15 minutes prior, during or after a shift ends..
…but what’s the actual technicality to it… Would one get fired for purchasing a employee priced mac and cheese in the 15 minute prior to a shift…but proceeding to give it to someone(like their parent/child/sibling) before clocking in.
Is there a difference between that 15 min prior vs being the one physically taking the food home end of shift?
Does it really just depend on who the MOD is?
I just want to know what’s actually OK per wawa standards and not just one MOD is cool with it while one isn’t.
I was told that the “max” discount per associate is supposed to be 3… but my store manager doesn’t really care as long as you aren’t flat out abusing it- however a lower rank manager does enforce it when they work.
I just want the official knowledge to cover myself… I don’t wanna get fired over sending home chicken strips for my kiddo, or thanking a sibling for a ride with a mac, ya know?
Thanks in advance!
submitted by violetttxox to Wawa [link] [comments]


2023.06.09 17:07 Lazysometimes [NeedAdvice][Discussion] High achiever - Perennially lazy

This is a scenario that might not make a lot of sense, but I'll do my best to explain it.I am disciplined, but only if there are external factors.... I think the way I grew up led me to be completely unprepared for real adulthood, where there's not a lot of external stimuli to have discipline.

I had a 4.0 GPA in high-school, multi-sport athlete, got a full ride to college in division I sports.
In college, I was team captain, got a 3.7 GPA, did plenty of scientific research.
Post-college I got into one of the best programs in the country for my PhD, have had a very successful PhD with multiple papers in high-tier journals.
Now that I am adult in the "real world" (9-5, pets, a partner) I have realized I have ZERO internal discipline.It literally blows my mind that in college I was a full time athlete and student, worked part time and had time to party with friends....
This was only a few years ago! But I also had a set schedule for classes/practice/work, free meals from the dining hall, and no option to not perform..

What I mean by that is that there was NO option to quit. I couldn't NOT show up for 5 AM workouts, because the entire team would get punished. I couldn't NOT practice, or give it my all because the entire team would suffer and I would let people down. I couldn't NOT get good grades because I needed to be thankful for the opportunity of an education. I couldn't skip class or do poorly on a test because Coach would hear about it and I'd have to do extra workouts or something.Now, today I only have energy to walk my dog 2x a day, go to work and then collapse on the couch after doing chores. MAYBE hang out with a friend once a week. I am not overweight, but I have gained 20 Lbs in the past two years that refuse to leave me. I am doing well at work and have a stable relationship so people just assume I am set but I can't shake the feeling that I am stuck on this couch.

I want to do more things! I want to run a marathon, I want to learn a new language, I want to travel, I want to start reading again, I want to have a nice body again... I don't want my life to just pass by while I lay on my couch with every day looking the same.Here's the kicker, I set goals, I signed up for the gym and went for a month and haven't been back cause If I don't go who cares? there's no penalty. I keep buying books, but ooh social media is more entertaining and that's what I would rather do so that's it.

Can anyone give me any advice on how to develop INTERNAL discipline rather than needing external factors? Or how to incorporate external factors now as an adult where there is zero incentive to be and stay disciplined?
If you made it this far thank you.
submitted by Lazysometimes to getdisciplined [link] [comments]


2023.06.09 17:03 kurtthesquirt Elon laying it down for pickleball! 😄

Elon laying it down for pickleball! 😄 submitted by kurtthesquirt to Pickleball [link] [comments]


2023.06.09 17:03 AwesomeBantha F (II) Historic Vehicle Registration - Personal Experiences?

Hi,
I'm potentially moving to DC (currently live in NoVa) and have a 1999 SUV that I'm converting into an offroad campetrail rig. I believe I would be able to register it as an F (II) Historic Vehicle starting on January 1, 2024:
F (II) historic motor vehicle "means any motor vehicle whose manufacturer's model year is at least 25 years old or any motor which is at least 15 years old and is a make of motor vehicle no longer manufactured, and is used on the public highways for the transportation of passengers or property in conjunction with exhibitions, expositions, parades, tours, club activities, or similar activities or events, including transportation directly to or from such activities or events, but in no event used for general transportation."
Historical vehicles with the F(II) designation will receive a non-expiring inspection sticker. This vehicle will not be required to visit the inspection every two years.
I know would need to get it inspected before getting the non-expiring sticker, and that I can't use it for "general transportation", but I was wondering if there are any additional caveats or considerations that I'm not aware of. The main benefit for me would be 1) only having to pay $25/year in registration fees (normally I'd have to pay $250), 2) not having to worry about inspections, and 3) I personally like aesthetic of the DC Historic plate.
Anyone have any personal experiences owning an F (II) Historic Vehicle in DC?
submitted by AwesomeBantha to washingtondc [link] [comments]


2023.06.09 17:02 gutathelegend Mazda 3 BL mod help

Can I get these things in a stock 3 BL and will these work well/do I need to pay attention which ones I get?
Mods in question:
•Turbocharger (with BOV) •ECU tune •Straightpipe / Catback exhaust •Cold Air intake
I want to buy a Mazda 3 and I'm planning to upgrade it to make it better in acceleration, more hp and overall driving experience. I have considered going straight for an MPS (Mazdaspeed 3) but it's way too expensive. Forgive me if some things don't make sense together, I'm still learning about cars and really want to make the best decisions for it.
Thanks in advance for everyone replying
submitted by gutathelegend to MechanicAdvice [link] [comments]


2023.06.09 17:00 Specialist-Serve-832 Frump

Frump
One thing this team is exceptionally good at is making everything look FRUMPY. They have no concept of fit or fabric. Looking a mess is the specialty. Who would look at this blazer on her and want to buy it?
Slides 3 and 4 for reference on how to properly wear something like this. How it should fit vs how she “styles” it.
submitted by Specialist-Serve-832 to charlygossstylistlol [link] [comments]